len-zwyczajny

Len zwyczajny to jednoroczna roślina pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego, uprawiana w wielu częściach świata ze względu na swoje właściwości odżywcze i zastosowanie lecznicze.

Surowcem są dojrzałe nasiona, zawierające ponad 40% tłuszczów, w większości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, znaczne ilości błonnika, białko, witaminy z grupy B, witaminę E, duże ilości magnezu, cynku, żelaza i wapnia oraz bardzo dużą ilość substancji śluzowych.

Nasiona lnu – formy spożywania

Siemię lniane można spożywać w postaci surowej po zmieleniu (wskazane jest kupowanie całych ziaren i mielenie ich bezpośrednio przed spożyciem), po namoczeniu (kisiel lniany, zalecany przy podrażnieniach żołądka, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz w zespole jelita wrażliwego) lub w postaci wywaru. Z nasion tłoczy się również bardzo zdrowy olej lniany.

Właściwości zdrowotne siemienia lnianego

Len działa leczniczo i łagodząco przy zaparciach, nieżytach żołądka, przy przeroście i nowotworach prostaty; jest zalecany w profilaktyce miażdżycy, chorób serca i chorób nowotworowych. Siemię lnu korzystnie działa na skórę – zarówno od zewnątrz, jak od wewnątrz: wzmaga jej elastyczność, nawilżenie, a dzięki zawartości witaminy E i dobroczynnych kwasów tłuszczowych jest sprzymierzeńcem młodego wyglądu. Okłady z oleju lnianego i zalanych wodą nasion łagodzą stany zapalne skóry, świąd, oparzenia, owrzodzenia i odleżyny. Śluz z nasion lnu świetnie nawilża i odżywia także suche, matowe włosy.

Nasiona lnu – przeciwwskazania i ryzyko skutków ubocznych

Przeciwwskazaniem do stosowania wewnętrznego nasion lnu są takie dolegliwości, jak niedrożność jelit oraz ostry ból brzucha przy podejrzeniu zapalenia wyrostka robaczkowego. Należy być również ostrożnym przy spożywaniu suchych nasion lnu – na początku stosowania mogą powodować obstrukcje.

Nie ma natomiast większych przeciwwskazań w przypadku stosowania zewnętrznego. Len nie uczula i nie podrażnia, jest surowcem bardzo delikatnym, odpowiednim dla każdej, nawet wrażliwej i alergicznej skóry.