bielun-dziedzierzawa-720x340

Bieluń to silnie toksyczna roślina zielna z rodziny psiankowatych, rosnąca dziko w miastach, na śmietniskach, rumowiskach, ale także w prywatnych ogrodach ze względu na atrakcyjny wygląd kwiatów – dużych, białych, lejkowatych, kwitnących od czerwca do września.

Roślina była znana już w starożytności i wykorzystywana zarówno w celach skrytobójczych, jak i ze względu na właściwości halucynogenne. Ta ostatnia właściwość również współcześnie stanowi niebezpieczną pokusę dla żądnej silnych wrażeń młodzieży, stąd bieluń dziędzierzawa często traktowany jest jako narkotyk – niestety wyjątkowo niebezpieczny.

Trujące i halucynogenne właściwości bielunia dziędzierzawy wynikają przede wszystkim z obecności alkaloidów tropanowych w jego składzie. Związki te blokują niektóre receptory układu współczulnego, działają depresyjnie na układ oddechowy i obwodowy układ nerwowy. Konsekwencje zażycia bywają nieprzewidywalne i nierzadko tragiczne w skutkach: przeważnie są to silne halucynacje, realistyczne omamy wzrokowe i słuchowe, pobudzenie psychoruchowe, utrata zdolności logicznego myślenia, psychoza, stany lękowe, furia, gonitwa myśli, majaczenie, stany delirium. Z reguły występuje też zaburzenie akomodacji oka oraz silne, niemożliwe do zaspokojenia mimo przyjmowania płynów pragnienie. Po fazie pobudzenia następuje senność, rozluźnienie i stany śpiączkowe, które mogą skutkować zatrzymaniem akcji serca i porażeniem ośrodka oddechowego.

Niebezpieczeństwo zażycia bielunia wynika również z ryzyka utraty kontaktu z rzeczywistością i w konsekwencji zrobienia krzywdy sobie lub przypadkowym osobom, a także uaktywnienia ukrytych zaburzeń psychicznych i trwałego uszkodzenia mózgu.

Dawka śmiertelna nie jest jasno określona, ponieważ zależy od indywidualnej wrażliwości na toksynę – znane są przypadki zgonów nawet po doustnym zażyciu dawki 1 mg.

Zatrucie bieluniem często kończy się hospitalizacją – płukaniem żołądka, podaniem siarczanu sodowego, podaniem odpowiednich leków uspokajających, stosowaniem zimnych okładów, założeniem cewnika, intubacją.